3.12.2025
Venäjän kaasun tuonti lopetetaan
Viime yönä syntyi sopu esityksestä, jolla Venäjän kaasun tuonti lopetetaan EU:n alueelle.
Viime yönä syntyi sopu esityksestä, jolla Venäjän kaasun tuonti lopetetaan EU:n alueelle. Kyse on historiallisesta päätöksestä. Aiemmin ei ole kielletty kaupankäyntiä minkään maan kanssa.
Teollisuus-, tutkimus ja energiavaliokunta (ITRE) sekä kansainvälisen kaupan valiokunta (INTA) pääsivät Eurooppa-neuvoston puheenjohtajamaan Tanskan kanssa yhteisymmärrykseen asiasta.
Teknisistä syistä johtuen asiasta tulee joulukuun täysistunnon lisäksi käsittely vielä tammikuun täysistunnossa. Täysistunto tulee esityksen hyväksymään.
Päätös tulee voimaan kuusi viikkoa hyväksymisestä eteenpäin ja tämän jälkeen uusia kaasusopimuksia Venäjän kanssa ei saa enää tehdä, ja nyt voimassa olevat sopimukset päättyvät siirtymäajoin.
Parlamentin yksi keskeinen vaatimus oli myös venäläisen öljyn ja öljyjalosteiden kieltäminen. Komissio lupasi osana kokonaisuutta tuoda ensi vuoden alussa esityksen, jolla myös venäläinen öljy kielletään vuoden 2027 loppuun.
Euroopan riippuvaisuus ulkopuolelta tulevasta energiasta tekee meistä syvästi haavoittuvaisia ja lisää mahdollisuuksia painostukseen.
Osaltani olin vastuuvaliokunnassa parlamenttiryhmäni neuvottelija yhdessä slovakialaisen kollegani Ľubica Karvašován kanssa, jonka kanssa olemme tässä eilisiltaisista neuvotteluista otetussa kuvassa.