26.8.2019

Piirien yhteyshenkilöt apuna kampanjassa - lähde mukaan!

Jos haluat auttaa kampanjassa paikallisesti, voit olla yhteydessä oman piirisi yhteyshenkilöön. 

Etelä-Pohjanmaan piiri

Sari Palmu s-posti:  sari.palmu@japo.fi   puh. 0400 541 76

Jouni Mäkynen sposti:  jouni.makynen@gmail.com  , puh.044 512 6201

Irma-Liisa Viitamäki, sposti: irmaliisa.viitamaki@gmail.com  , puh. 040 5028 477

 

Helsingin piiri

Päivi Mononen-Mikkilä s-posti: paivi@lavoce.fi , puh. 050 512 0322

 

Kainuun piiri

Helena Aaltonen sposti: helena.vuokatti@gmail.com  puh. 044 710 0854

 

Karjalan piiri

Pilvi Hyttinen sposti:  pilvi.hyttinen@gmail.com   puh. 044 020 9866

 

Keski-Pohjanmaan piiri

Tuija Leivorintakorpi sposti: tuija.leivorintakorpi@gmail.com  puh. 0400 687 249

 

Keski-Suomen piiri

Teijo Peltonen s-posti:  teijo.karstula@gmail.com puh. 040 5321 762

 

Kymenlaakson piiri

Minna Lonka, sposti: minniracingteam@gmail.com   puh. 050 538 6262

 

Lapin piiri

Raija Kivilahti sposti: raija.kivilahti@ulapland.fi  puh. 040 736 5695

 

Peräpohjolan piiri

Tuija Palosaari s-posti; tuija.palosaari@tornio.fi  puh. 040 595 4475 

 

Pohjois-Pohjanmaan piiri

Mari Viljas sposti: mari.viljas@dnainternet.net , puh. 040 825 649

Johanna Vakkuri sposti: vakkuri.johanna@gmail.com  puh. 040 7713 562

Ulla Parviainen  sposti; ulla.parviainen@kuusamo.fi  puh. 040 045 4297

 

Etelä-Savon piiri

Seija Kuikka, sposti. seija.kuikka@gmail.com , puh 050 5456261

Raija Suominen, sposti: raijaporrassalmi@gmail.com , puh. 040 481 8989

 

Itä-Savon piiri

Anne Herttuainen, sposti: anne.herttuainen@keskusta.fi   puh.050 520 6042

Piiritoimisto os. Tottinkatu 15  57120 Savonlinna

 

Pohjois-Savon piiri

Marjatta Parviainen  sposti: armparviainen@gmail.com,  puh. 040 716 2709   

 

Pohjois-Savon piiri / Ylä-Savo

Marjatta Ryhänen sposti: marjatta.ryhanen@gmail.com  , puh. 044 5386 165

 

Etelä-Hämeen piiri

Sinikka Haapsamo  sposti: sinikka.haapsamo@gmail.com  , puh. 0400 950 704 

 

Pirkanmaan piiri

Anna-Kaarina Rantaviita-Tiainen  sposti: annakaarina.rantaviitatiainen@gmail.com puh. 050 366 4143

 

Päijät-Hämeen piiri

Jaana Niemi  sposti: jaana.niemi@keskusta.fi  , puh. 040 0788 201

 

Satakunnan piiri

Kati Kiljunen sposti: kiljunen.kati@gmail.com , puh. 045 6999 196 

 

Uudenmaan piiri

Sinikka Ekonen sposti: sinikka.ekonen@pp1.inet.fi ,   puh 050 382 2884

 

Varsinais-Suomen piiri

Anna Sirkiä, s-posti: anna.a.sirkia@gmail.com , puh. 050 917 7640

Merja Lehti , Kustavi,  sposti:  merja.lehti@live.fi  puh. 040 511 8506

Suomen metsäteollisuushistorian kaikkien aikojen suurin investointi Suomeen

11.2.2021

Kemiin investoidaan 1,6 miljardia euron biotuotetehtaaseen.

Lue lisää
Työtä kotiseudun hyväksi - olen ehdolla kuntavaaleissa

1.2.2021

Jo ennen kuin tulin mukaan politiikkaan, olin torniolainen. Ja jos joskus poliittinen toimintani päättyisi, niin kotini olisi silloinkin Torniossa. Täällä ovat sukujuureni, täällä olen saanut elää ja asua, vaikka viime vuosina olenkin viettänyt osan ajastani kansanedustajan tehtävien vuoksi Helsingissä. 

Jos toimintani Tornion kaupunginvaltuustossa voi edistää kotikaupunkini ja sen ihmisten etua ja kehitystä, niin olen velvollinen asettumaan ehdokkaaksi. Enkä ainoastaan velvollinen, vaan teen sen sydämen palosta.

Olen siis ehdolla tulevissa huhtikuun kuntavaaleissa. Haluan tehdä työtä minut kasvattaneen kotiseudun hyväksi, jos torniolaiset antavat minulle vaaleissa luottamuksen. Ratkaisu on jälleen äänestäjien käsissä.

Lue lisää
Korona laittaa rajankin testiin

22.10.2020

Korona on laittanut monen väylänvartisen elämän mullin mallin. Kevään sinnittely tiukkojen koronarajoitusen kanssa näyttää valitettavasti saavan nyt syksyllä jatkoa. Rauhallisen koronakesän jälkeen virus on lähtenyt taas isoissa kaupungeissa leviämään. Sieltä se etenee muuallekin. 

 

Kirjoitus on alunperin julkaistu Meän Torniolaaksossa 22.10.2020

Lue lisää
Keskustan ryhmäpuheenvuoro: Puoliväliriihessä päätökset 30 000 työllisestä lisää - talouden vakauttamisesta parlamentaarinen näkemys

7.10.2020

Arvoisa puhemies,

Me päättäjät voimme toimia nyt kahdella tavalla.

Voimme joko luoda koteihin toivoa ja varmuutta, tai lisätä huolta ja epävarmuutta.

Keskusta sanoo: Kyllä Suomi selviytyy.



Lue koko puheenvuoro: 

Lue lisää
Pääkaupunkien yhteistyötä rajaseutujen ratkaisuille

30.9.2020

"Länsi- ja pohjoisrajan ihmiset ovat joutuneet korona-aikana poikkeuksellisen paineen keskelle. Monen rajalla elävän elämänpiiri puolittui, kun tavanomaisille asioille ei voinutkaan kuukausiin lähteä Ruotsiin tai Norjaan.

 

Koronan hellittäessä sisärajavalvontaa lievennettiin, mutta epidemian jälleen voimistuessa Pohjoismaissa sisärajavalvonta on tällä viikolla palannut myös Suomen ja Ruotsin sekä Norjan välisille rajoille."

Kirjoitus on alunperin julkaistu Kemi-Tornio Kaupunkilehdessä 30.9.2020. Lue lisää klikkaamalla. 

Lue lisää
Lue Katrin Yhteinen Keskusta -kirja tästä

3.9.2020

Vaikka Keskusta on ”tunnepuolue”, se ei saa kuitenkaan olla ”tunnelmointipuolue”. Kauniiden, mutta sisällöttömien vertauskuvien ja itsestään selvien latteuksien toistelulla emme pääse eteenpäin. Meillä täytyy olla selkeät yhteiskunnalliset tavoitteet.

Kerron näistä tavoitteista oheisessa pamfletissa. 

Lue lisää

Katrista matkan varrella sanottua

"Katri palauttaa uskon tulevaisuuteen ja on luotettava valinta."

Teurajärvi Jari-Pekka Teurajärvi Jari-Pekka
» Lue lisää kommentteja Katrista